Допреди пет месеца си мислех, че правото надделява пред политиката. Сега виждам, че в много случаи трябват компромиси. Тогава също си казвах, че няма начин да няма начин. Мислех си, че хората могат да седнат и да се разберат, но при тази сериозна фрагментация в НС, това е трудно. Това заяви председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова в предаването „Още от деня“ по БНТ.
Вотът на недоверие е най-силното оръжие на опозицията и то се използва в краен случай. Обикновено се използват средствата на парламентарната демокрация. Не е имало случай, в който да не се даде 100 дни толеранс на правителството. Това поведение беше видимо и при приемането на държавния бюджет. Да се искат вотове на недоверие за неща, които са се случили в предишни състави на това правителство, е стремеж да се дестабилизира НС и то да не работи, обясни тя.
Правилният подход е тогава, когато има необходимост, министърът да бъде изслушан в комисия, а при по-сериозен случай – в пленарна зала, поясни доц. Киселова по случая с пловдивските полицаи. Какво очаквате да чуете от служители, когато има досъдебно производство?, посочва председателят на НС.
В момента алтернативите са две – тази сложна конфигурация, а от другата страна са антисистемните конфигурации. Разбира се, че е притеснително емоционалното решение на колегите от АПС, но мисля, че ще го преосмислят.Ние сме знаели от самото начало, че ще бъде трудно на трите партии, обобщи доц. Киселова по повод днешния неуспешен вот на недоверие.
Стремежът ми е всяка парламентарна група да види свое предложение в дневния ред, не да се налага т.нар. парламентарно мнозинство, защото всички са представители на част от обществото. Моето желание е да започнем да работим нормално, подчерта тя, цитирана от novini.bg.