Министерството на отбраната ще загуби ексклузивното си право да продава военни имоти. Това предвиждат промени в Закона за държавната собственост, предложени от регионалното министерство - те бяха публикувани за обществено обсъждане точно на Разпети петък. Предвижда се бившите военни бази с отпаднала необходимост и терени да се продават по общия ред от Агенцията за публични предприятия и контрол. При по-големите имоти с оценка над 500 000 лв. и занапред ще е необходимо решение на Министерския съвет.
В момента имотите, предоставени за управление на МО, са изключени от действието на закона за приватизация и определения в него ред за извършване на продажбите. Военните имоти се продават от самия министър на отбраната, като при по-големи терени с оценка над 500 000 лв. е задължително разрешение на МС.
За останалите имоти частна държавна собственост важи друг ред: при оценка под 10 000 лв. се продават от областните управители, а над този праг - от агенцията за публичните предприятия. Тя поддържа публична електронна платформа за провеждане на търговете. При имоти с оценка над 500 000 лв., които агенцията продава, също се иска решение на МС, пише в. "Сега".
С предложените от МРРБ нови текстове се предвиждат и други съществени промени в закона. От него изцяло отпада главата, която позволява обезщетяване на частни собственици при отчуждаване за национални обекти чрез предоставяне на равностойни горски или земеделски имоти.Според мотивите към законопроекта прехвърлянето на разпоредителните сделки по общия ред ще освободи министерството на отбраната от несвойствени функции и ще намали административната тежест при продажбата на самите имоти. Отпадането на обезщетяването през земеделски и горски земи държавна собственост пък се представя като мярка, която ще гарантира еднакво третиране по линия на вида на обезщетението за всички собственици - т.е. справедливо обезщетение за всеки, сега не е така, защото горските земи не са еднакви. Забраната за обезщетяване с държавни гори и земи допълнително ще допринесе за опазването на държавните горски и земеделски терени за свойствени за тях дейности.Промените в закона за държавната собственост се предлагат на фона на шумни политически скандали през годините за отделни сделки на военно министерство. Подобен шумен скандал имаше в края на 2023 г., когато МО обяви за продажба големи имоти в столицата с обща стойност 25 млн. лв. Военните редовно прехвърлят и ненужни терени към земеделския фонд под шапката на земеделското министерство, обобщава в. "Сега".