Новата икономическа война вече не е търговска - а валутна?

Новата икономическа война вече не е търговска - а валутна?

Възможно е да започне валутна война: Планът на администрацията на Тръмп за съживяване на промишлеността включва отслабване на долара, който се смята за надценен и отговорен за икономическия спад на Америка.

Дедоларизацията се ускорява: Централните банки и американските институции се насочват към златото, което е сигнал за намаляване на доверието в глобалната доминация на долара и води до нестабилност на валутите.

Икономическите рискове се увеличават: С нарастващия протекционизъм и нерешените глобални дисбаланси страховете от рецесия нарастват, а бизнесът се насочва към хеджиране, тъй като доларът губи статута си на сигурно убежище.

Ами ако митата са само върхът на айсберга в една ожесточена валутна война?

Администрацията на Тръмп е решена да сложи край на ерата, в която Америка "плаща на света", а митата са само началото на по-широка стратегия за съживяване на индустриалната конкурентоспособност на САЩ. В основата на този план стои стремежът да се отслаби "надцененият" долар, обвиняван за икономическите предизвикателства пред Америка. Оформя ли се вече дедоларизацията? Обяснения от Пиер-Антоан Дюсулие, основател и главен изпълнителен директор на iBanFirst, водещ глобален доставчик на валутни услуги и международни плащания за бизнеса, присъстващ в 10 европейски държави.

 

Спектърът на обезценяването

От края на януари насам перспективата за нови глобални парични споразумения, наречени "споразуменията от Мар-а-Лаго", придобива все по-голяма популярност. Този подновен план произтича от документ на Стивън Мирън, понастоящем ръководител на Икономическия съвет на Белия дом, в който се предлага преструктуриране на световната парична система. Двете му основни точки са: доларът е значително надценен (с 10-37% в зависимост от валутата) и други държави трябва да помогнат да се поеме тежестта на американския дефицит. Миран предлага превръщането на американските държавни ценни книжа в дългосрочни, нискодоходни, безсрочни облигации и обвързването на търговията, капиталовите потоци и военното влияние с хегемонистична рамка, контролирана от САЩ.

В този контекст тарифите са както отговор на "несправедливост", така и допълнителна част от гигантската война срещу предполагаемата световна търговска конспирация. Според тях статутът на долара като международна резервна валута е в основата на основните икономически проблеми на САЩ.

 

Субективен анализ

САЩ са изправени пред неоспорими структурни предизвикателства. Делът на САЩ в световното промишлено производство е спаднал от 22 % през 2004 г. до едва 15 %, докато този на Китай вече е двойно по-голям. Европа, която няма статут на резервна валута, върви по подобен път. Фабриките се преместиха, тъй като заплатите в азиатските икономики все още представляват само част от тези в САЩ.

Дори при мита от 50 % е малко вероятно Apple да премести производството на iPhone обратно в САЩ.

Търговският дефицит на САЩ е резултат преди всичко от системния дисбаланс между спестяванията и потреблението. Докато САЩ са натрупали публичен и вътрешен дълг, за да поддържат потреблението, страни като Германия и Китай са финансирали това потребление чрез спестявания.

САЩ не могат просто да се върнат към модела "Произведено в Америка" - пазарът на труда е свит, а инфлацията е намалила доходите. По ирония на съдбата протекционизмът може да навреди на самите работници, на които иска да помогне. Очертава се стагфлация.

 

Анализ на iBanFirst

 

Image