Пред журналисти в кулоарите на парламента зам.-председателят на ПГ на "Величие" Красимира Катинчарова каза, че проектодокладът на Европейския парламент за Република Северна Македония, който бе одобрен от евродепутатите в комисията по външни работи, е провал за българската политика, предаде репортер на Novini.bg.
В отговор на въпрос какво смята за това, че българските поправки в проектодоклада не бяха приети заради представителите на Унгария в Европейския парламент, тя отбеляза: "Преди няколко месеца външният министър на Унгария беше тук преди няколко месеца и той каза, че когато се поиска помощ, те помагат. Нямам представа какви разговори са водени или не, но за мен поведението на Европейския съюз и на Европейската комисия е поведение на разделение, а не на обединение. Прокарват се съвсем други цели, а не тези, които се прокламират в Договора за Европейския съюз".
Очакваме да се защити българският интерес. Ние сме против това решение на Европейския съюз. То е провал. Цялата ни политика с Македония е провал. Нашите политици нямат гръбнака да защитават българския интерес, що се отнася до защитата му пред партньорите ни, подчерта Катинчарова.
Балканите ще бъдат силни само когато са заедно, това разделение между държавите обслужва само чужди интереси, добави тя.
Във връзка с организирания от "Величие" автопоход към Брюксел, зам.-председателят на парламентарната група на партията коментира: "Днес е тъжен ден за българската демокрация. Много българи тръгват днес на поход към Брюксел, ще затруднят максимално личните си бюджети и времето си за почивка, защото търсят отговор на един мъчителен въпрос, на който не намират отговор в България, но не получават отговор и от европейските институции, към които многократно се обърнахме. Въпросът е защо Европейската комисия не спазва Договора за Европейския съюз и подкрепя едно управление, което на практика работи като мафиотско управление. Това управление плячкосва земята ни, нарушава редица европейски директиви, транспонира ги в интерес на частни инвеститори, не спазва принципите, заложени в чл. 2 и чл. 7 от Договора на Европейския съюз, не санкционира нарушаването на човешките права, има липса на достъп на обикновените граждани до справедливост и до справедлив процес, чрез който да оспорват изборните резултати, има неспазване на екологичното законодателство. Така че ние отиваме в Брюксел, за да зададем този въпрос. Вече е доказано, че подадените данни в конвергентния доклад са неверни и не стъпват на истината".