Надявам се, че изготвянето на пътна карта за пенсионната система е една добре обмислена политическа стъпка, която ще се позове на експертни съвети. Надяваме се, че тази пътна карта ще надгради пенсионния модел. С доброто укрепване на пенсионната система ние не само ще гарантираме сегашните пенсионери, а и бъдещите поколения. Това заяви председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова в предаването „Денят на живо“ по Нова нюз.
Целта на анализа е да потвърди тристълбовия модел и да даде набор от работещи дългосрочни решения, които да донесат яснота и предвидимост. „Ще се обхванат всички три стълба. Потвърждаваме реформите, които доведоха до стабилизиране на пенсионната система. Предлагаме и нови неща“, добави тя.
Русинова подчерта, че добро укрепване на системата ще гарантира адекватни пенсии сега и в бъдеще.
По думите ѝ България е с изключително влошена демографска картина. „По тази причина даваме конкретни предложения по отношение на минималната пенсия. По същия начин когато говорим за осигурителни вноски ще се прави анализ на 3-5 години и ако се налага, ще се пристъпи към промяна на осигурителната тежест“, уточни Русинова, която е бивш социален министър.
Според нея трябва да се намали сивия сектор. „Освен това ще се върви към развиване на втория и третия осигурителен стълб. Целта е пенсиите да растат след влизането ни в еврозоната“, поясни тя и добави, че Швейцарското правило ще се запази.
Сред предложенията на съвета са:
→ Намаляване на дефицита в осигурителната система и все по-малко доплащане извън това, което осигурителите внасят;
→ Минималната пенсия да се обвърже с линията на бедност или да нараства с темпа на средния осигурителен доход;
→ На три или пет години да се анализират приходите и разходите и тогава да се пристъпва към промени на осигурителната тежест;
→ Намаляване на данъчното доплащане все повече да се разчита на осигурителната вноска;
→ Втори и трети стълб да допълват първи, а да не го конкурират;
→ Плащания, които не са базирани на приноса на хората към пенсионната система, да се компенсират през социално подпомагане;
→ Да се преосмисли тежестта на осигурителния стаж – който внася повече, да получава повече.
Русинова наблегна и на темата за финансовата грамотност като отбеляза, че младите хора трябва добре да познават системата. Тя беше категорична , че трябва да се запази швейцарското правило.
Novini.bg