ВЪЗХИТИТЕЛНАТА „КАРМЕН“ НА АНТОНИО ГАДЕС И КАРЛОС САУРА ЗА ПЪРВИ ПЪТ В БЪЛГАРИЯ

ВЪЗХИТИТЕЛНАТА „КАРМЕН“ НА АНТОНИО ГАДЕС И КАРЛОС САУРА ЗА ПЪРВИ ПЪТ В БЪЛГАРИЯ

КАРМЕН е най-добрият испански спектакъл и ще бъде представен за първи път у нас на 21 и 22 май 2026 година в зала 1 на Национален Дворец на Културата!

Вдъхновяващата постановка КАРМЕН е един от големите крайъгълни камъни в съвременния испански танц – майсторска смесица от художествен балет и фламенко. Създадена е през 1983 г. като филм в сътрудничество с режисьора Карлос Саура, „Кармен“ по-късно е адаптирана за сцена. Оттогава се превръща в световен символ на испанското културно изкуство.

Вдъхновен от новелата на Проспер Мериме, Антонио Гадес се стреми да коригира това, което вижда като изкривяване на образа на Кармен: „Не ми харесваше погрешният, стереотипен образ, който тя си беше спечелила, само защото беше жена, отдадена на любовта и горда със своите корени“, обяснява Гадес. В неговата версия Кармен се превръща в символ на достойнството и женската еманципация. Балетът лишава характера от оперна изкусност, изобразявайки я вместо това като жена, която се осмелява да избере собствената си съдба.

В представлението участват множество артисти и танцьори, които създават дълбоко и многопластово преживяване, в което историята на Кармен е разгърната. Чрез минималистична постановка, фламенко на живо и поетични преходи, Гадес и Саура ни оставят един от най-изпълняваните испански балети, вечен културен ориентир и феномен, който продължава да вълнува публиката на всички континенти.

Възхитителната КАРМЕН ще бъде представена за първи път у нас на 21 и 22 май в зала 1 на НДК. Билети на предколедни цени ще се продават от 5 декември онлайн и в търговската мрежата на Ивентим.

Билети за събитието ще се продават от 11:00 часа на 4 декември, четвъртък онлайн и в мрежата на Еventim.bg. Някои от местата, от които могат да бъдат закупени са: книжарници Ориндж, бензиностанции OMV, магазини На тъмно, Office 1, Технополис и касите на Български Пощи. Билетен център на НДК, а в град Пловдив също и на касата на Дом на културата „Борис Христов“.

Цените на билетите ще се повишават с наближаване на датата на събитието!

Деца до 6 годишна възраст (вкл.) влизат без билет, но без право на място. Деца от 7 до 16 годишна възраст ползват 50% намаление.

Всички лица до 18 годишна възраст влизат само с придружител с билет и попълнена декларация, която може да изтеглите от тук: https://securitysks.com/?page_id=734

Организатор на събитието е BGTSC, компания с дългогодишен опит в организирането на концерти и масови мероприятия. BGTSC е член на браншовото сдружение на организаторите на концерти у нас „Сцена музика“ и спазва Етичния кодекс за дейността им в България!

„Мериме заведе „Кармен“ във Франция, но ние я върнахме в Испания.“ – Антонио Гадес.

Image