УМБАЛ „Св. Георги“ се сдоби с площадка за медицински хеликоптери /снимки +видео /

09 Авг 2024 14:18
Пловдив става важна част от системата за спешна медицинска по въздух Пловдив става важна част от системата за спешна медицинска по въздух

 

Болнично вертолетно летище от днес вече функционира на територията на Университетска болница „Свети Георги“ в Пловдив.

Официалната церемония започна с посрещане на медицински вертолет на HEMS, който кацна в 13:00 ч. на хеликоптерната площадка, намираща се в територията на най-голямата болница в България.

На церемонията присъстваха Георги Гвоздейков, министър на транспорта. Сред официални гости бяха Костадин Димитров, кмет на Пловдив и проф. Христина Янчева, областен управител.

Министърът на транспорта Георги Гвоздейков връчи документите за регистрация на новото болнично вертолетно летище в УМБАЛ "Свети Георги" на председателя на съвета на директорите на лечебното заведение доц. Иван Соколов.

 

''Днес медицинската услуга в Пловдив е с няколко нива повече. Пловдивчани и хората от региона трябва да са с по-спокойни, защото при нужда хеликоптерът ще може да реагира незабавно", каза Гвоздейков. 

Той посочи, че в града ще бъде изградена и една от шестте оперативни бази, която ще покрива голяма част от Южна България.

„Всичко това показва, че постепенно системата HEMS започва да постига своята ефективност. По-добрите медицински услуги, които ще се предлагат с откриването на болничното летище ще повлияе положително върху качеството на живот и инвестициите в региона“, отбеляза министър Георги Гвоздейков. Той подчерта, че след като медицинският хеликоптер влезе в експлоатация са извършени множество мисии, които са помогнали за спасяването на човешки животи.

Освен в Пловдив регистрирани болнични летища, отговарящи на европейските изисквания за HEMS, има в София, Варна, Панагюрище, Русе, Велико Търново, Монтана и на АМ „Струма“ при тунел „Железница“, като в София площадките са 3, а в останалите градове по една.

"В Пловдив имаме ситуирани много болнични заведение, което още повече спомага за полезността на хеликоптерната площадка", каза кметът на Пловдив Костадин Димитров.

"Пловдив става център с наградена медицинска помощ. Хеликоптерната площадка може да се използва в спасителни операции в труднодостъпни райони. Понякога само минути са решаващи за човешкия живо ", заяви проф. Янчева

Хеликоптерната площадка се намира на бул. "Пещерско шосе" 66. Тя е проектирана по начин, по който да може да приема едни от най-високите класове хеликоптери, които се използват в страната.

Припомням, че до мястото, където се намира новото вертолетно летище се строи многоетажен паркинг с хеликоптерна площадка.
Инвестиционният проект за паркинга е за близо 20 милиона лева с ДДС. Обектът е с разгърната площ 20 402 кв, м. Той ще включва 603 паркоместа, от които 61 ще са предназначени за хора с увреждания. Инвестиционният проект се очаква да бъде изпълнен през 2025 г.

След като бъде построен паркингът, най-голямата университетска болница на Балканите ще разполага с две вертолетни площадки, на които ще могат да кацат едновременно два хеликоптера, поясниха от здравното заведение.