На 17 юли, според православния календар, църквата почита Света Великомъченица Марина. Ето какви са традициите и обичаите, свъразани с този църковен празник - какво трябва и не трябва да се прави утре.
Света Великомъченица Марина е една от най-почитаните раннохристиянски мъченици, живяла през III век. Животът ѝ е изпълнен с вяра, страдания и чудеса, а култът към нея е широко разпространен както в Източната, така и в Западната църква.
След смъртта на майка ѝ, баща ѝ дал Марина на християнска медицинска сестра, която тайно учила момичето на вярата в Христос. На 12-годишна възраст Марина открито се обявила за християнка.
Марина се отличавала с изключителната си красота. Тя била забелязана от римския владетел Оливий, който ѝ предложил да се омъжи за него и да се отрече от Христос. След категоричния ѝ отказ, владетелят заповядал момичето да бъде жестоко измъчвано.
По заповед на Оливиерий Марина е била обезглавена с меч. Според легендата това се е случило около 304 г. Последните ѝ думи са били молитва към Бога за всички, които биха почели паметта ѝ.
Народни поличби, традиции, обичаи и забрани на 17 юли
Ако в деня на св. Марина има облаци в небето при залез слънце, това означава застудяване. Ако чучулигите летят високо, времето ще бъде топло и ясно. Ако в деня на св. Марина има гръмотевици - есента ще бъде дълга и дъждовна.
17 юли се смята за ден, в който си струва да се избягват важни стъпки и гръмки намерения. Предците ни са вярвали, че този ден не е моментът да вземате съдбовни решения, да харчите значителни суми пари или да разкривате плановете си пред други - това може да се превърне в разочарование или провал. Според народните вярвания не се препоръчва изпращането на сватовници или сключване на брак: денят има неблагоприятна енергия за започване на семеен живот.
В деня, в който църквата почита Света Марина, към нея се отправят искрени молитви за физическо здраве и семейна хармония. Обичайно е молитвите да са насочени за защита на дома и реколтата от мълнии и пожари, тъй като светицата се смята за мощна покровителка по време на природни бедствия. Вярващите отправят към нея молитви за защита на дома и нивите от всякакв бедствия и нещастия.
Храмов празник отбелязва митрополитската църква „Света Марина“ в Пловдив, където от рано сутринта се стичаха десетки богомолци. Точно в 9 ч. започна съборната архиерейска литургия, която се отслужва от Пловдивския митрополит Николай и Сливенския владика Арсений, висши духовници и свещеници от пловдивската епархия. В съслужение с митрополита бяха също митрополитът на Тесалия и Фанариоферсала Тимотей, митрополитът на Лариса и Тирнаво Йероним, Доростолският митрополит Яков, Сливенският митрополит Арсений, Белоградчишкият епископ Поликарп и Смолянския епископ Висарион, архимандрит Харалампий, духовен председател на българските храмове в Истанбул, както и свещеници от Гръцката православна църква.
В митрополитския храм днес са изложени мощите на Света Марина, които се съхраняват в него. Пред тях ще склонят глави миряните днес, за да измолят здраве и благополучие.