27 Фев 2024 16:25
Ботев е на полуфинал за Купата след успех над варненския Спартак (СНИМКИ И ВИДЕО) Снимки: Plovdivskinovini.bg

Ботев (Пловдив) е първият полуфиналист в турнира за Sesame Купа на България. Пловдивчани победиха втородивизионния Спартак (Варна) с 2:1. Самуел Акере (22) беше точен за домакините през първото полувреме, а Ивелин Попов (72) удвои. Ахмед Ахемдов (87) върна един гол и направи мача интересен в последните му минути.

Срещата започна с активна игра на футболистите на Ботев Пловдив. Отборът на Душан Керкез отправи няколко удара чрез Ехидже Укаки и Антоан Конте, но те не застрашиха вратата на Георги Георгиев. В 8-ата минута Спартак Варна организира отлична контраатака. Даниел Начев успя да изведе Ахмед Ахмедов, а нападателя отправи хубаво подаване към Ивей Ромееш, който от близко разстояние не успя да уцели вратата. 12 минути по-късно "соколите" стигнаха до още една опасност. Атанас Чернев допусна сериозна грешка в опита си да върна топката към вратаря Матвей Игонен.

В 22-ата минута Ботев откри резултата. Самуел Акере получи отдясно, преодоля Велислав Боев, навлезе навътре и с прецизен удар в долния десен ъгъл вкара за 1:0.

След половин час игра Укаки напредна отляво, успя да намери коридор за стрелба, но прати топката над вратата. В 36-ата минута центриране на Даниел Начев от корнер стигна до Виктор Митев на границата на наказателното поле. Капитанът на гостите отправи удар, който мина над вратата.

Втората част започна с добра възможност за гостите. Ахмед Ахмедов засече с глава центриране на Ромей Ивееш, но Игонен се справи. Малко след това Ивееш шутира от средна дистанция, но не затрудни стража на "канарчетата".

В 63-ата минута "канарчетата" организираха добра атака по десния фланг, където Акере и Джеймс Ето’о разиграха по отличен начин. Акере пробва да намери далечния десен ъгъл на вратата на Георгиев. Изпълнението му обаче бе неточно. Пет минути по-късно появилият се като резерва Мартин Секулич можеше да отбележи втори гол за Ботев Пловдив. Константинос Балоянис центрира в пеналтерията, а там нападателя изпревари вратаря Георгиев, който излезе неразчетено. Ударът на Секулич обаче не намери очертанията за вратата.

В 72-ата минута домакините стигнаха до втори гол. Самюел Акере напредна по десния фланг и преодоля Боев. Той подаде по земя към Ивелин Попов, който с прецизен удар не остави шансове на Георгиев.

В 85-ата минута Румен Руменов можеше да върне интригата в мача, след като изпълни пряк свободен удар. Игонен обаче показа прекрасен рефлекс, за да избиет топката над напречната греда.

Две минути след това Спартак Варна върна едно попадение и направи интересни последните минути в мача. Мехмед Сабри отправи хубаво центриране, където Ахмед Ахмедов изпревари Игонен, за да намали резултата.

Съставите на двата тима:

Ботев Пловдив: 32. Матвей Игонен – 15. Джеймс Ето’о, 19. Антоан Конте, 79. Атанас Чернев, 38. Константинос Балоянис - 20. Антонио Перера, 28. Янис Карабельов – 16. Самюел Акере, 10. Ивелин Попов (К), 4. Ехидже Укаки - 93. Георги Николов

Резерви: 22. Даниел Кайзер – 6. Дилан Мертенс, 42. Ивайло Видев, 43. Константин Павлов, 18. Димитър Папазов, 9. Мартин Секулич, 30. Лъчезар Балтанов, 14. Фаустас Степонавичюс, 17. Николай Минков

Старши треньор: Душан Керкез

Спартак Варна: 23.Георги Георгиев - 31. Дмитро Семенив, 4 Радослав Терзиев, 6. Александър Цветков, 2. Велислав Боев, 13. Георги Иванов, 45. Даниел Начев, 10. Румен Руменов, 14. Ивей Натаниел, 11 Виктор Митев (К), 29 Ахмед Ахмедов

Резерви: 89. Никола Виденов, 3 Преслав Петров, 9. Мехмед Сабри, 8 Цветослав Петров, 78. Велислав Минков, 18. Хидает Хюсеин, 7. Георги Бабалиев, 22. Александър Янчев, 19. Джейми Емпие

Старши треньор: Росен Кирилов