Президентът на Българския футболен съюз Георги Иванов даде обширно интервю пред Томислав Русев и Ники Александров в изнесеното студио на Дарик по време на събитието FootballNext. Иванов говори по много теми, свързани с БФС и българския футбол.
За началото на мандата си начело на БФС Георги Иванов заяви: „Винаги може да е по-добре. Опитваме се по някакъв начин да спазваме правилата и да даваме равни шансове на всички. Със съдийството имаше проблем, решихме го. Винаги ще има недоволни от съдийството. Съдиите и те понякога бъркат, въпросът е да не е умишлено“.
„Знаете, че във футбола нещата не стават от днес за утре. Всичко се случва стъпка по стъпка и с времето. Ние трябва да вложим усилията си в детско-юношеския футбол. Това е приоритет на клубовете. Ако националният отбор няма резултати, започва да се обяснява кой е виновен. Трябва да си дадем сметка, че клубовете произвеждат футболистите. Ако трябва да говорим за форуми като Европейско или Световно първенство – ще бъде много трудно“, каза още той.
„Ако нещо ще променяме във футбола, трябва да променим треньорите в детско-юношеския футбол, защото там имаме резерви. Сърбия има футболисти за 40-50-60 милиона, защо ние не може да имаме?! Хората работят по различен начин и затова имат такива резултати в клубните и националните отбори“, каза Гонзо.
Грешки винаги има. Всеки може да намери грешки. Такива хора, критикари, има много. Всеки вижда проблем, ако нещо лично не се случи и е против Футболния съюз. Много от професионалните клубове, когато нямат резултати, търсят вината във Футболния съюз. Така е устроен човекът. Ако искаме да променям нещата, няма да стане толкова бързо. Трябва ни правителство – да подкрепи идеи, програми, не виждам как спортът може да се промени. Всички федерации на 19 ноември ще се обединим, за да търсим решение“, заяви Георги Иванов за грешките в първите си месеци начело на БФС.
"Аз съм водил, примерно, разговори със служебния министър-председател и служебния министър на спорта и в момента няма как да се получи финансиране. Няма как да отида в даден клуб и да проверя дали Левски или ЦСКА работят по методология, наложена от футболния съюз“, заяви Иванов.
„Ако искаш, следващият път, ще отидем заедно при министъра. Може някой министър да реши да построи стадион за 100 милиона. Видяхте, че „Васил Левски“ бе даден за концерт и нямаше къде да играем дербито", добави президентът на БФС.
„Трябва да се работи в треньорската школа. Това, което последните години се случва (б.р. – иска да каже, че има подобрение), преди всеки взимаше лиценз. Сега има скъсани, невзели изпита. Сега, когато вземат лиценз треньорите, клубът трябва да му помогне – семинари, да ходи да се учи, световните тенденции в днешно време. Фейсбуци, Ютуб – треньорите почнаха да взимат тренировки, които не могат да обяснят дори“, обясни Иванов за треньорската работа и рецептата в школите.
„Не е само една причината. Големите клубове като Левски, ЦСКА и Лудогорец има методисти. Родителите трябва да също да помагат в този процес."
„Футболът е такъв спорт, че има победители и победени. Когато е победен някой или няма личен интерес – е недоволен. Нямам притеснения за нищо. Ние работим по правилата, това е защитата, която имаме. Има правила, закони, нормативни документи…“
„Много неща правим, но не можем да ги стартираме, защото нямаме нужното финансиране. Взимаме кредите, за да плащаме заплати. Федерацията има определен бюджет, който поучава от УЕФА и ФИФА. Нямаме достатъчно пари, за да стартираме проектите, които искаме да започнем. Имаме наистина проблем с финансирането“, разкри Гонзо.
„Ако нямахме пари, много от нещата нямаше да ги направим, ако нямаше финансиране. Щяхме да обърнем внимание на школите, да съберем отборите и да работят по единна методика, както сега не се прави. Има клубове, които работят добре. Обществото, родителите и треньорите трябва да се обединим около изграждането на футболисти. Трябва да изградим индивидуално тези футболисти“, добави той.
„Не смятате ли, че отборите трябва да си развиват състезателите?! Имаме големи очаквания към националния отбор, предвид това, което имаме. Къде са футболистите на Левски и ЦСКА?! Единият от вас е фен на Левски, другият на ЦСКА. Аз съм сигурен, че се ядосвате, всички се ядосваме. Когато националният няма играчи…Взимаме най-добрите, за да вземат резултати за отбора. Колко имена бяха в националния – Стоичков, Пенев, Хубчев, Балъков...“
„БФС няма пари. БФС не може да развие детско-юношеския футбол, клубовете трябва да го направят. Искаме да направим 35 терена, за да има къде да играят децата. Защото нямаме инфраструктура. Има отбори, които нямат терени и тренират 1 час. Когато трябва да изграждаш, няма как да тренираш 1 час. Ако махнем загрявката и паузата между упражненията, те играчите тренират по около 20 минути“, каза Георги Иванов.
„Всички тези социални мрежи, тези плейстейшъни, те пречат. Ситуацията е цялостна, ако беше един проблемът, досега да го бяхме решили. Ние всички, всички клубове, всички хора, които се занимаваме с футбол, трябва да опитаме да го извадим от блатото. В последните години бяхме всеки срещу всеки и трябва да се обединим“, добави той.
„Такъв е манталитетът“, каза Иванов в отговор на въпрос дали е възможно да има по-голямо обединени във футбола ни.
„Това, което започнахме разговора (б.р. - съдийството), ситуацията сега е спокойна. Няма недоволни от съдиите. Без държавна политика… Едно време се връщахме от Олимпиада с 6-7 медала, сега чужденци взимат медали…“
„Веднага може всяка една школа и клуб да помогне с развитието на детско-юношеския футбол. Трябва методика. Всичко това зависи от правителството. От всички тях, това трябва да бъде държавна политика. Не един път да ми се дадат пари. Трябва постоянство, това е най-важното нещо“, каза Иванов.
„Имаме различни варианти, с които да се поемат издръжката и таксите на елитните групи. Школата да бъде отделно дружество. Ние си говорим, но е глас в пустиня. Ако имаме 10 милиона лева на година за развитието на футбола, футбола ще го променим, за да можем да помагаме на школите, да даваме условия“.
„Сериозно?!“, каза Иванов на въпрос за текущото място и регреса на България в ранкинга на ФИФА под негово ръководство.
„Вие смятате, че за 7 месеца ще променя футбола?! Поставяме условия, критерии в детско-юношеския футбол. В националния се доближаваме до всички европейски отбори – GPS, технологии – сега вкарваме тестове на всеки 6 месеца за футболистите. Самите футболисти не са подготвени на това ниво, което трябва да бъде. Тук говорим за физика, не техника", заяви бившият футболист на Левски.
„Не мога да докажа, че в националния отбор футболистите са играли карти преди мача със Северна Ирландия. Не може и треньорът да върви по стаите и да ги проверява. Ако няма самодисциплина, няма какво изобщо да си говорим, защото без нея няма как да си професионален футболист. Смятате ли, че аз като съм президент трябва да привикам някой футболисти и да го питам дали е играл карти. Ако това е истина, това е резил“, сподели Гонзо на въпрос за скандала, който се заформи около националния отбор.
„Ние нямаме доказателства, това са слухове. В България всеки си говори каквото си иска. И преди сме играли карти, но побеждавахме. Различни поколения, различни ценности. Това вече е ролята на родители и треньори, които трябва да възпитават футболистите. Освен здраве, спортът ти дава дисциплина и авторитет. Треньорите трябва да се педагози, трябва да подготвим тези деца за живота. Ако от 100, двама ще станат футболисти, но останалите трябва да бъдат подготвени за живота, футболът да им бъде трамплин“, каза още той.
Иванов каза и дали е сериозен проблем, че Левски и ЦСКА не могат да станат шампиони от десетилетие и половина: „Разбира се, че е драма предвид това, че имат голяма фенска маса. Като загубят Левски и ЦСКА, половин България е в траур. Но пък на Левски и ЦСКА основната им причина не е футболният съюз, съдиите, че не могат да станат шампиони. В Левски и ЦСКА с години не се намериха подходящите ръководители, футболисти, треньори. В Левски 2009 година, Ясен Петров беше треньор, за 20 дни подготовка се промени отборът".
„Каквото и да си говорим, Лудогорец има най-добрата база и футболисти, и логично става шампион. Левски и ЦСКА трябва много да работят, за да достигнат до това ниво. Сменихме шефа на съдиите и цялата комисия, имаме 8 нови члена, които влязоха. Ако преди се е говорило, че някой покрива съдиите, сега такова нещо няма. Всеки съдия, когато направи грешки, той си носи отговорност. Имаме 25 съдии в Първа лига, дали са добри или лоши… ВАР-ът поправя много от грешките. Независимо, че някои от отборите плачат, това са незначителни неща в центъра", каза Георги Иванов.
„Напълно нормално, съдията като сбърка, да си носи отговорност. Това не е никакъв проблем – да вземем чужденец. Не е проблем на мястото на нашите съдии, да вземем чужденец, който да бъде на тяхно място“.
„Като почнат: тоя не искам да свири, оня не искам да свири. Ние накрая в националния ще вземем чужденци да играят. Това, което се случва в българския футбол, 80% чужденци да са. Нашите съдии, когато отидат да свирят, Кабаков виждате къде свири. Мачове, които малко съдии са свирили. Медийната индустрия е развита. Ние като пишем нещо, то се чете и до другия край на света. Всеки си имаме мнение, всеки може да говори каквото си иска“, каза Гонзо за съдийските претенции у нас и дали е възможно чужденци да свирят мачове в първенството.
„Има много предпоставки, които трябва да се случат, за да се оправи един спорт. Искам всички големи федерации да се обединим, за да получим подкрепа от държавата, защото това е панацеята. Футболът е оазис в сравнение с другите спортове, защото положението не е добро“.
Георги Иванов говори и по темата с казуса за дербито Левски - ЦСКА, заради което беше разменена програмата, тъй като Националният стадион бе зает: „Аз бяха принуден да ги разменя, защото някои хора си мислят, че президентът на футболния съюз взема всички решения. Ако мачът трябваше да се играе на „Герена“ без публика на гостите, двата отбора трябваше да се подпишат, а в законодателството пише, че този мач трябва да се играе на Националния стадион „Васил Левски“. Аз първият момент го отхвърлих като възможност, защото трябваше да променим програмата на 14 отбора.
Вече има нови IT специалисти. Вкарват се всички проблеми в платформа. Вече програмата на първенството ще излиза през компютър, но от новия полусезон. Не можаха да се разберат Левски и ЦСКА да подпишат споразумението."
„Ние взимаме правилното решение. Действаме по правилата. Много хора ми казват, че съм променил решението си, но това е, защото двата клуба не успяха да се разберат да играят без публика. Ние инициирахме среща с клубовете, за да коментираме лигата, но те показаха незаинтересованост", каза още той.
„По принцип, много хора казват защо не прехвърля първенството към ПФЛ. Комисиите – Дисциплинарна и Съдийска, са към футболния съюз. Може аз да правя програмата на първенството, а на лигата ще дам комисиите. Може да си направят така, че да играят определен брой българи. Едни твърдят, че президентите ще променят телевизионните права. Защо не го правят сега, не им пречи да го направят. Има 10 клуба, които имаха УС в лигата. Да се събират, след година и половина трябва да се съберем и да видим как те възприемат нещата", заяви Гонзо относно професионалната футболна лига.
„Да не изброяваме комисиите, които са. Това са проблемите във футбола – съдии, глоби, наказания. Никаква заинтересованост (б.р. – от клубовете). Когато говорим за тези глоби и кажат „Защо не давате пари за бг футболисти“, ами това са парите от глобите – ние ги даваме за ВАР, защото БФС няма пари. Взимаме кредити, за да плащаме заплати. Има 950 мача събота и неделя, знаете ли какъв ресурс от хора?! Покриваме всички тези дейности“, каза Иванов за разходите на Футболната централа.
"Има си фирма, която има договор с БФС и предоставя ВАР-системата. 1,2 млн. лева струва ВАР-а, ако вземат първенството, трябва и него да пращат. Сигурно и ние имаме някаква грешка, която ще изчистим. Започва да се събира работна група, която ще направи промяна по дисциплинарния правилник. Започваме това да го правим, но това изисква време. Тук не е въпросът да чакаме, ние сами знаем, че тези правилници имат големи пропуски", разкри Гонзо.
"Когато правим нормативните документи, 2 месеца преди това, пращаме имейли на клубовете, за да дадат предложения. Те одобряват всички правилници и нормативни документи. Не, само си говорих с (б.р. Даниел) Боримиров, който ми каза, че викат за нецензурни неща за БФС, а аз му казах, че ако викат за БФС, че ще махна тези глоби. В тези 7 месеца не съм чул нищо похвално", каза още Георги Иванов.
„Ако трябва да си говорим и затворим 8 стадиона? Първото е, че принципите са такива – стадионите са общински, има концесии. Общината трябва да помага за ремонтните дейности. БФС как да каже на 5 отбора да излязат?! Виждате, Хебър Пазарджик, трябва да върнем и назад. Това лято, не е като оправдание, но температурите бяха много жестоки – 40 градуса беше две седмици. Много от терените ги поддържат хора, които нямат идея как. Това не е да си поливаш поляната вкъщи. То не беше един стадион или два, да ги затворим. Ние да спрем първенството, за да си оправят стадионите? Когато си говорим така, още преди началото на сезона , събрахме всички президенти. Самите те не искат да се намалят отборите в шампионата“, обясни Гонзо за много лошото състояние на терените в България.
„Кои отбори искаха? Аз останах с впечатлението, че отборите не искат да има генерални промени. Ние коментирахме за правила българи до 21 години и намаляване на отборите. Ние всички знаем, че клубовете са много. За да се вдигне качеството, трябва да ги намалим. Ние какво искаме? В четири града да направим първенството ли? Защо клубовете не се финансират по по-добър начин?“, добави той по темата.
„Държавата какво е направила за тези отбори, за да искаме те да са на нивото на грандовете в Европа. Левски и ЦСКА ги принизихме под средното европейско ниво. Ако някой друг може да даде 10 милиона на година, за да развиваме футбола, да подобряваме школите, да образоваме треньорите, да развиваме клуба, готов съм да го изслушам. Почти изцяло спонсори са бетинг компаниите, няма други. Тук никой не разчита само на държавата. Ако някой иска да даде пари, да активираме проектите. УЕФА и ФИФА са единствените два финансови източника. 140 човека има с трудови договори с БФС, в другите федерации са 3-4 човека обикновено. Най-малкото трябва на един отбор да му намериш конкурентна среда, треньорите да се обучат. 1500 лв. взема Карлос Насар и трябва да си търси спонсори. Ако спортът не стане държавна политика, и аз да съм президент на футболния съюз и който и да е, няма как да станат нещата", категоричен бе Гонзо.
Гонзо говори и за възможните политически зависимости в родния футбол: „Смятате ли, че няма политически зависимости? Сигурно ги има. Как се помага на някои клубове? Да не споменавам за стадиона във Варна. Обяснявам – ние сме намерили доста неща за развитието на футбола, но няма финансиране, не сме намерили. Никой нищо не ми е искал. С политици съм говорил само за футбол. 40 общини могат да кандидатстват за реновиране на стадиони и изграждана на база, за това съм говорил с политици. Локомотив Пловдив има едно игрище, на което тренират 12 отбора, и то е като мокет. Затова искаме да подобрим инфраструктурата. Трябва да работим всички заедно и да вървим крачка по крачка. За 6-7 години може да се променят нещата в българския футбол."
"Не съм обещал 2-3 години, започнали сме вече нещо, имаме програми, по който работим. GPS-и, платформи за събиране на информация. Клубовете са бедни, ДЮШ са на заден план, на преден е първият отбор, а се вземат такси. Сигурно има 150 школи в София. Не знам дали тренират хиляди, но на Бояна тренират 4 отбора на един терена, как така да изградим футболист. На малки вратички може, но иначе не. Гледаме Партизан и Цървена Звезда, но и тяхното първенство не е на такова ниво“, каза той.
„Значи аз казвам, че е интересно. Като сложим, че Лудогорец стана шампион. За второ и трето място се бориха Черно море и ЦСКА, за четвърто Левски. Има някаква интрига. Ако си в едно населено място и отборът ти се бори, няма ли да е интересно?“, попита риторично Иванов, докато отговаряше на въпрос за свое изказване, в което нарече българската efbet Лига една от петте най-интересни.
„Тези, които са играли като гости, сега ще са домакини. Никога не съм разбирал каква е разликата, ако се променят нещата. Ако искаш да ставаш шампион, ще трябва да побеждаваш като гост, както и като домакин. Самата структура МВР използва голям ресурс за изборите и затова няма кръгове. Полицията не може да покрие изборите и спортни мероприятия“, каза Гонзо относно проблемите с програмата.
"Вие смятате, че футболният съюз е виновен за всичко? Преди седмица Добрин Гьонов инициира среща със СДВР и повдигна този въпрос да се играе дербито по тъмно, но полицията категорично отказа. Ние искаме това нещо да се случи. Когато един мач е на тъмно, на осветление, той е по-атрактивен, отколкото ако се играе в светлата част на денонощието", разкри още Иванов.
„Всеки следващ мач е най-важен. Като всички българи се надявам да победим и двата мача (б.р. – с Люксембург и Беларус в Лига на нациите). Аз и ти, ако си бяхме правили програмата, Сърбия и Унгария да ни се паднат…Те са големи, страхотни величия (б.р. – отговаря с ирония). Не можем да намерим по-добри противници, че да отидем на голямо първенство? 2:2 с Унгария тук и 1:1 или 2:2 със Сърбия. Сърбите 95-ата минута ги водихме 1:0. Какво искаме да ни се падне?! Люксембург не е тоя Люксембург, който беше преди години. Имат 10 натурализирани чужденци. В клубния футбол е лесно – ще купим трима чужденци, ще ги адаптираме и лесно ще стане. Но какво да направим? Да вземем чужденци. Връщаме да даваме паспорти и това ли е начинът, по който трябва да се случи?! Следващата година няма да сме променили нищо пак. Който разбира малко тази игра, знае, че за 1 година не се променя нищо. Правим стъпки. Пак казвам – клубовете трябва да развиват играчи. Затова понякога няма резултати. Това не е оправдание, не нападам клубовете. Искаме да правим различно ниво играчи. Тези треньори в детския футбол да са по-мотивирани да работят", каза Гонзо за националния отбор.
„Сигурно взимат около 1500 лева средна заплата треньорите в детско-юношеските школи. При такава заплата треньорът е предразположен към корупция. Ако някой татко ти даде пари синът му 100 килограма да играе, ти искаш, не искаш, взимаш парите. Този треньор не е концентриран изцяло върху работата си, а да си изкара пари. Вече самите школи се издържат от такси. В един момент дали треньорът го интересува качеството или, дали ще има деца, за да може да си изкара заплата. Ако беше едно нещо, до сега да сме го оправили 100 пъти“, добави той.
„Когато говорим за промяна, всеки човек само себе си трябва да започне да промени. Няма откъде да вземем чувал с пари. Ние сме далеч от нещата в клубния футбол по административните въпроси. Когато има резултати и качествени играчи, хората идват да гледат. Затова феновете започват да харесват отбор, а не заради това, че играе в синьо или червено. Сега ние не можем да дадем за пример нито един футболист на подрастващото поколение. Нашите деца стават фенове на Меси, Роналдо и Мбапе."
"Мога да кажа за това колкото и вие може да кажете, че е истина", каза Гонзо за скандала с играта на карти на националите преди резила срещу Северна Ирландия.
„То това е проблемът. Ако говорим едно време, бяха изградени от ЦСКА, Левски и тук там от Литекс. Трудно достигат до това ниво вече. Българите в Левски и ЦСКА, защо треньорите не ги налагат? Когато започват от 10 години или 11 години – имат екипировка, топка, терен. Накрая някой от другия край на света, с парцалена топка, е по-школуван. Накрая някой ще каже „Ти плюеш треньорите“", каза Георги Иванов.
„Няма как да говорим за оптимизъм, като положението не е добро. Ако нещата се развиват по начин, който искаме, можем да сме оптимисти. Ние за 8 месеца не можем нищо да направим. Работим и се опитваме да направим по нещо навсякъде. Гасим пожари. Много са нещата. Нищо не се случва за секунда. Ако бием Люксембург и Беларус, и станем първи в групата, ще има някакъв оптимизъм. Когато публиката подкрепи националите, те ще играят със сърце и душа.“
„За съжаление в понеделник в 21:45 е трудно да има много хора. В живота хората следват победителите. Трябва да станем победители, тогава хората ще ни следват. Не, няма ултиматум към Илиан Илиев. Не можем за един мач да зачеркнем всичко от последните 10 месеца. Кого да вземем треньор, някой от Луната ли? Илиан върши перфектно своята работа и го е доказал, въпреки този един мач. Ние бяхме без трима наказани, Илия Груев е контузен и това е нормално да повлияе на резултата", сподели Гонзо относно националния отбор и интереса към него.
„Ние се борим. Както примерно има много клубове, които се опитват нещо, но нямат ресурс…За мен това даже не го смятам за работа. Можем да си говорим много футболни неща в детайли, да бъдем конкретни, проблеми има във всяко едно естество“.
"Футболът е социален феномен. Като паднат Левски и ЦСКА, цяла България е тъжна. Като паднат и двата отбора, всички са тъжни. За 7-8 месеца всеки ден сме вземали решения, с които сме изградили цялата федерация наново. С професионалисти в сферата правим така, че да се гордеем с отбора“.