Министърът на младежта и спорта Иван Пешев направи равносметка на първите 100 дни от неговото управление. Спортният министър осъзнава отговорността, която е поел и се надява, че всички цели, заложени в управленската програма, да бъдат изпълнени.
Той бе специален гост в предаването „Арена спорт“ по БНТ, където говори за проблемите в родния спорт.
„Още преди да положа клетва като част от кабинета на господин Желязков, знаех отговорността, която поемам. Знаех, че ще има проблеми, но проблемите се оказаха доста повече от това, което очаквах. Въпреки това с екипа на министерството направихме добра програма за целия мандат на кабинета за 4-годишен период. Програмата е включена в управленската програма на правителството и се надявам всички цели, заложени в нея, да бъдат изпълнени“, бяха първите му думи.
„Най-съществения проблем, на който се натъкнах през първите сто дни от управлението, е липсата на държавна стратегия за физическо възпитание и спорта. Още първата седмица от стъпването ми в длъжност, създадохме работна група с представители на другите министерства, на Националната спортна академия, Българска академия на науките, Националното сдружение на общините в Република България. Работната група вече работи, проведе две свои заседания, като подхода, който ще поемем тук и подхода, който сме избрали, ще бъде по-различен. Изготвеният документ няма да бъде внесен директно в Народното събрание, в крайния си вариант. Народните представители ще бъдат запознавани по-етапно с разработването на документа. Целта е да намери максимален консенсуса приемане на стратегическият документ, който е за срок от 12 години“, допълни той.
„Всички разумни, работещи предложения ще бъдат включени, разбира се, именно за това този подход е избран. Няма, не е тайна за всички, че вторият най-съществен проблем, на който натъкнахме, е лошата инфраструктура. Последните 4 години на служебни правителства, на безвремия, на несигурност, нямаше възможност да се плануват инфраструктурни обекти в сферата на спорта. Разбира се, третия сериозен проблем е в проблемите в някои от федерациите, на които се натъкнахме. В повечето случаи, обаче, говорим за личности, личностни конфликти“, сподели още Пешев.
Министърът не пропусна да говори и за увеличението в бюджета за спорт, който е с 31% повече.
„Първо искам да благодаря на екипа на министър Петкова, с която в множеството срещи, които проведохме, успяхме да защитим увеличението на бюджета. Не е малко. 42 милиона е увеличението, 31%. Такова увеличение не е имало в сферата на спорта и младежката дейност, разбира се. Надявам се това да е една основа за добрата подготовка, спокойствието на нашите национални състезатели. Федерациите да могат спокойно да работят, да направят своите национални календари, международните си спортни календари и да има спокойствие в спорта, за да се готвят по най-добрия начин на нашите заседатели“, каза още той.
„Аз съм сигурен, че винаги, когато има повече средства, е по-добре. Но с възможностите, които имаше бюджетът тази година, взехме максималното за спорта и за младежката дейност. Само няколко акцента от бюджетът по пера ще кажа. Спорт за високи постижения перото ,увеличението е 23%,за олимпийска подготовка увеличението е 66%. Породиха се някои спекулации относно програмата за младежки дейности, където в медийни публикации се появиха тиражирания, че средствата са намалени, но то не идва от бюджета. Това се случва заради измененията в закона за хазарта през 1924 година, които разпределят сърцето от хазартните оператори по-равно в Министерството на Здравеопазването и Министерството на Младежта и спорта. Въпреки това ръста на програмата е с 17% увеличение."
Министърът коментира и скандала в Българския спортен тотализатор преди месец.
„Още вечерта, когато се случи компрометирания тираж с топката 41.Тогава се реагира много бързо. Още вечерта издадохме заповед за незабавна проверка. Определихме работна група, която още следващата сутрин започне своята работа. Докладът от проверката е готов. Ще запозная зрителите на националната телевизия с констатациите в него. Сигнализирахме и други институции. Прокуратурата на република България, МВР,АДАФ, Национална агенция за приходите и Български институт по метрология. Дълги години на спазване на правилата и процедурите за организация дейността на тотализатора и системната липса на контрол са довели до човешка грешка. Това е констатацията на нашата проверка. Същото е и в констатацията на проверката на Български институт по метрология“, заяви Пешев.