Хебър отнесе Нефтохимик и отново грабна Купата на България по волейбол

19 Ян 2020 20:33

Волейболистите на Хебър (Пазарджик) защитиха трофея си от турнира за Купата на България. Момчетата на треньора Атанас Петров удариха шампионите в Суперлигата - Нефтохимик 2010, с 3:0 (25:19, 25:23, 27:25) в големия финал на турнир, игран тази вечер в пълната зала "Младост" в Бургас.

Срещата беше повторение на миналогодишния финал, в който "тигрите" от Пазарджик се наложиха драматично след 3:2 гейма. Така Хебър спечели втора поредна Купа на България, докато Нефтохимик загуби втори пореден финал и остават с 4 трофея в историята си.

Шампионите от Нефтохимик 2010 започнаха отлично във финалната среща и бързо поведоха с 4:1. Атанас Петров взе прекъсване за Хебър. То не помогна много и волейболистите от Пазарджик поведоха със 7:3 след атака на Георги Петров. Николай Къртев намали до 6:7. Николай Желязков взе прекъсване за шампионите. Хебър изравни при 7:7, но не спря да играе силно. Единична блокада на Теодор Тодоров даде преднина за тима от Пазарджик - 8:7. При 9:7 Денис Карягин замени Мирослав Градинаров. Тодор Алексиев преодоля технично блокадата с атака от зона 2 за 10:8. Последваха още 4 поредни точки за Хебър, а последната записа Георги Братоев с контраатака - 14:8. Николай Желязков взе второ прекъсване за Нефтохимик. Теодор Тодоров атакува мощно през центъра за 16:10. Жани Желязков би сервис в мрежата и Хебър дръпна със 7 точки при 17:10. Възпитаниците на Атанас Петров поведоха с 21:13. Атака на Александър Ляфтов изведе Хебър до геймбол 24:18. Успехът за тима от Пазарджик дойде след атака на разпределителя Георги Братоев - 25:19.

Втората част започна напълно равностойно до 9:9, след което Хебър дръпна с 11:9 благодарение на силни сервиси на Александър Ляфтов и атаки на Тодор Алексиев и Брадли Гънтър. Нефтохимик изравни при 11:11 след ас на Георги Петров. Все пак, техническото прекъсване дойде при 12:11 за "тигрите" след нова успешна атака на Алексиев. Бургазлии отново стигнаха до равенство при 14:14 след блок на Жани Желязков. Играта продължи точка за точка 17:17, след което Хебър поведе за пореден път с 19:17 след технично отиграване на Ляфтов последвано от контра на Гънтър. Нефтохимик стигна до 21:21 след две отлични последователни блока на Николай Николов и Жани Желязков срещу Тодор Алексиев. Хебър достигна до геймбол при 24:22 след атака на Ляфтов и контра на Гънтър, след което взеха и частта с 25:23 след ново силно нападение на македонския национал.

И третия гейм стартира равностойно до 3:3, след което Нефтохимик поведе с 5:3 след атака на Георги Петров и контра на останалия в игра, след като влезе като резерва, Денис Карягин. Хебър веднага изравни при 5:5 след силна атака на Тодор Алексиев последвана от нетипично разиграване, пас на Теодор Тодоров към Георги Братоев, който завърши с успешна контра. Последваха два мини обрата, за да се стигне до 8:7 за бургазлии след страхотен блок на Илия Петков. "Тигрите" от Пазарджик отново обърнаха резултата в своя полза при 11:10 след атака през центъра на Николай Къртев и силен ас на Александър Ляфтов. Въпреки прекъсването за Николай Желязков, нов бомбен сервис на Ляфтов и 12:10 за Хебър. Атака и мощен ас на Жани Желязков за 12:12. Домакините дръпнаха отново при 17:15 след атака на Карягин и блокада на влезлия като резерва украински център Максим Дрозд. Хебър изравни при 19:19 след блок-аут и мощен ас на Ляфтов, което накара Николай Желязков да използва втория си тайм-аут. Независимо от това нова директна точка от сервис на Ляфтов и 20:19 за пазарджаклии. Атака през центъра на Ники Николов и нов ас на Жани Желязков и 21:20 за Нефтохимик. Контра блок-аут от втора линия на Жани Желязков - 22:20 и прекъсване за Атанас Петров. Сервис в аут на Желязков последван от блокада на Тодор Алексиев и 22:22. Хебър дори излязоха напред в резултата при 23:22 след грешка при мрежата на Ники Николов. Пазарджаклии стигнаха до мачбол при 24:23 след технично отиграване на Алексиев по блока. Две грешки на Брадли Гънтър - една от сервис и една от атака, и 25:24 за Нефтохимик. Канадският диагонал компенсира едната си грешка и "тигрите" изравниха за 25:25. Страхотно спасяване в защита и невероятен блок на Теодор Тодоров за 26:25 за Хебър. Контра блок-аут на Гънтър - 27:25 и 3:0 за Хебър, които защитиха трофея си./sportal.bg