България U17 на еврофинали!

23 Апр 2022 21:43

Женският национален отбор на България до 17 години ще играе на Eвропейско първенство! Момичетата, водени от треньора Диян Боюклиев, разгромиха и Словакия в квалификацията в зала „Христо Ботев“ – 3:0 (25:23, 25:15, 25:21). Така България отиде на големия форум без загубен гейм, след като преди това срази Норвегия и Испания.

Първият гейм протече изключително инфарктно и даде сигнал за възможна интрига. След като нашите поведоха с 2:0 и всички очакваха диктуване на играта, Словакия напълно изненада. От 3:2 за гостенките започна серия наши грешки. Резултатът набъбна до 10:4 в полза на съперника, а изглеждаше безнадежден при 18:11. Но тогава българките заздравиха играта си, а словачките на свой ред бъркаха. Разликата започна да намалява и равенството дойде при 22:22. След като поведохме с 23:22, обрат вече беше невъзможен и частта завърши при 25:23.

Вторият гейм мина напълно според очакванията. Българките взеха преднина и не я изпуснаха до края. Разликата рядко падаше до пет точки, а на моменти стигаше осем. Словакия загуби увереността със скоростта, с която и аванса си от първата част. България смазващо стигна до 23:14, с което вече беше ясно – ще играем на европейско първенство дори при загуба с 2:3. Геймът завърши с успех за нашите 25:15.

След заслуженото вече класиране България заигра по-лежерно в третата част. Позволи на Словакия отново да повярва в успеха. Гостенките поведоха със 7:2 и успяваха доста дълго да поддържат преднината. Равенството обаче дойде при 15:15, когато българките заиграха в своя стил. Нашите поведоха най-накрая с 20:19. Вече нямаше кой да спре водените от Боюклиев националки. Мачът завърши с 25:21.

На трибуните отново беше президентът на федерацията Любомир Ганев. Преди две седмици на Европейско първенство се класираха и мъжете до 20 години – също без загубен гейм.

В другия мач от квалификацията Испания взе първа победа на софийска земя – 3:1 над Норвегия (25:19, 25:20, 23:25, 25:13).