Кой ще е следващият папа? Кои са фаворити?

Кой ще е следващият папа? Кои са фаворити?

Кой ще бъде следващият папа? Изборът на наследник на Франциск ще следва традиционния процес на конклава. Кардинали от цял ​​свят ще се съберат в Сикстинската капела във Ватикана, за да решат кой да бъде новият католически духовен лидер.

Няколко висши духовници са сочени за потенциални кандидати. Сред тях са кардинал Пиетро Паролин, кардинал Луис Антонио Тагле и кардинал Робърт Сара. Решението в крайна сметка ще бъде взето от Колегията на кардиналите.

Реалният избор на папа се случва на два етапа: предварителни разговори между кардиналите и затвореният конклав в Сикстинската капела, където се гласува в пълна тайна. Изисква се мнозинство от две трети от кардиналите с право на глас. Макар технически всеки покръстен католик мъж да може да бъде избран, от 1378 г. насам папата винаги е бил един от кардиналите.

Кои са фаворити?

Кардинал Пиетро Паролин – държавен секретар на Ватикана. Счита се за „сигурен избор“, познава Римската курия добре, но му липсва пастирски опит.

Като държавен секретар на Ватикана от 2013 г., 70-годишният Паролин от Венето е най-високопоставеният кардинал в избирателния конклав. Вместо да се придържа към „леви“ или „десни“ политически пристрастия, Паролин отдавна е смятан за умерена фигура в църквата.

Съвсем наскоро той даде интервю за италианския вестник L’Eco di Bergamo, в което коментира редица геополитически въпроси. „Всеки може да допринесе за мира, но решенията никога не трябва да се търсят чрез едностранно налагане, което рискува да потъпче правата на цели народи“, каза тогава Паролин.

Кардинал Матео Дзупи – председател на конференцията на италианските епископи, известен с прогресивни, но уравновесени възгледи.

Смятан за любимец на папа Франциск, кардинал Дзупи е президент на Епископската конференция на Италия от май 2022 г.

69-годишният духовник беше направен кардинал от Франциск през 2019 г. и оттогава е бил изпращан на редица пътувания по света. Той отиде на мирна мисия в Украйна, където се срещна с президента Володимир Зеленски. След това посети САЩ, за да се срещне с тогавашния президент Джо Байдън.

Преди да стане кардинал, Дзупи споделя по-позитивни възгледи за общността на ЛГБТК, като пише есе в книгата на Джеймс Мартин от 2018 г. „Изграждане на мост“. Според него е „полезно за насърчаване на диалога, както и за реципрочно знание и разбиране да се въведе нов пасторски подход с нашите братя и сестри ЛГБТ“.

Кардинал Марио Грек от Малта – ръководи Синода на епископите

Марио Грек е малтийски куриален кардинал. Епископ на Гозо от 26 ноември 2005 г. до 2 октомври 2019 г. Генерален про-секретар на Синода на епископите от 2 октомври 2019 г. до 15 септември 2020 г. Апостолически администратор на Гозо от 2 октомври 2019 г. до 21 август 2020 г. Генерален секретар на Синода на епископите от 15 септември 2020 г. Кардинал дякон с титулярния дякон Санти Козма е Дамиано от 28 ноември 2020 г.

Кардинал Конрад Краевски от Полша – водещ представител на Франциск в кампаниите за благотворителност

Ръководителят на Апостолическата служба за милосърдна дейност кардинал Конрад Крайевски пътува шест пъти до Украйна, за да занесе хуманитарна помощ и лекарства. Кардиналът донесе „прегръдката“ на папата на местното население. „Няма ден, в който той да не се моли за Украйна“, каза полският кардинал.

Кардинал Луис Антонио Тагле

Той е седмият филипинец, станал кардинал, но ако стане папа, ще бъде първият азиатец, сядал на престола. 67-годишният духовник в момента служи като про-префект за секцията за първа евангелизация на дикастерията за евангелизация, след като е направен кардинал от папа Бенедикт XVI. Тагле обикновено показва по-лява политика, подобно на папа Франциск, като критикува отношението и езика на църквата към гейовете, неомъжените майки, разведените или повторно женени католици.

Кардинал Реймънд Лео Бърк

Смятан от критиците за отявлен традиционалист, кардинал Бърк от Уисконсин, беше провъзгласен за кардинал от папа Бенедикт XVI през 2010 г. Той публично се сблъска с по-либералните виждания на папа Франциск, особено по отношение на желанието му да позволи на разведени и повторно женени двойки да приемат Евхаристията. Той нарече позицията на църквата относно изкуствената контрацепция, гражданските бракове и гейовете „нежелателна“.

Преди това Бърк е казвал, че католическите политици, които подкрепят легализираните аборти, не трябва да получават Евхаристията.

Очаквания към следващия папа: стабилност, умереност и вдъхновение

Мнозина вярващи се надяват на „завръщане към нормалността“ след бурния понтификат на папа Франциск, който предизвика дебати по теми като аборт, развод и LGBTQ+ права. Експертите прогнозират, че ще се търси фигура, която да продължи по-откритата линия на Франциск, но с по-внимателен език и подход.

Image