Кой печели и кой губи от сделката ЕС-Меркосур?

Кой печели и кой губи от сделката ЕС-Меркосур?

Най-голямата търговска сделка в Европа най-накрая получи зелена светлина в петък, след 25 години преговори, след като страните от ЕС най-накрая подкрепиха сделката с блока Меркосур. Споразумението прокарва пътя за създаване на зона за свободна търговия, която обхваща над 700 милиона души в Европа и Латинска Америка. Ако бъде одобрено и от Европейския парламент, то ще премахне над 90% от митата върху износа от ЕС.

Що се отнася до икономическото въздействие на сделката, то бледнее в сравнение с епичните битки около нея: Европейската комисия изчислява, че тя ще добави 77,6 милиарда евро (или 0,05 процента) към икономиката на ЕС до 2040 г.

Както при всяка сделка обаче, има печеливши и губещи. Ето кой в коя група ще попадне според POLITICO.

Печеливши

Джорджа Мелони

Италианският премиер отново успя. Джорджа Мелони усети в коя посока духат политическите ветрове и умело извлече последни отстъпки за италианските фермери, след като заплаши да се присъедини към френската опозиция срещу сделката.

Крайният резултат? В замяна на подкрепата си Рим успя да осигури защита на селскостопанския пазар и обещания за ново финансиране на земеделието от Европейската комисия – успехи, които правителството може да демонстрира пред избирателите.

Германската автомобилна индустрия

Das Auto няма много причини за радост напоследък, но Меркосур най-накрая дава повод за празнуване. Престижният германски автомобилен сектор ще има по-лесен достъп до потребителите в Латинска Америка. По-ниските мита означават повече продажби и повишаване на печалбата за компании като Volkswagen и BMW.

Има обаче няколко условия. Митата, които сега са 35%, няма да бъдат премахнати наведнъж. По настояване на Бразилия, която има собствен автомобилен сектор, премахването на търговските бариери ще бъде постепенен процес. Електрическите превозни средства ще имат предимство – област, в която Европа изостава.

Урсула фон дер Лайен

Меркосур е сладко-горчив триумф за президента на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Откакто преди повече от година подписа сделката с лидерите на Меркосур, нейният екип се е опитал да удовлетвори исканията на скептиците и да събере необходимото квалифицирано мнозинство, което най-накрая се случи в петък.

На международната сцена това също подобрява позициите на Брюксел в момент, когато блокът изглежда като бавен гигант, постоянно изпреварван от САЩ и Китай. Голямата търговска сделка показва, че основаният на правила международен ред, който ЕС цени, все още е жив, дори когато САЩ отвеждат южноамерикански лидер в окови.

Но сделката идва с висока цена. Фон дер Лайен трябваше да обещае на европейските фермери 45 милиарда евро субсидии, за да ги спечели, отстъпвайки от усилията за намаляване на селскостопанската подкрепа в бюджета на ЕС и за инвестиции в иновации и растеж.

Европейските фермери

Що се отнася до фермерите, по заглавията човек би си помислил, че Меркосур е катастрофа.

Реалността е по-сложна. Сделката включва строги квоти за категории от говеждо до птиче месо. Латиноамериканските фермери ще бъдат ограничени до няколко порции пиле на човек годишно. В същото време сделката признава специални защити за европейски производители на специални продукти като италианския пармезан или френското вино, които ще се възползват от разширения пазар.

И след като се добавят 45 милиарда евро субсидии за фермерите, трудно е да се заключи, че сделката не е донякъде благоприятна, въпреки протестите с трактори в центъра на Брюксел и Париж

Губещи

Еманюел Макрон

Няма високопоставен политик, който да е бил по-настойчив в противопоставянето си на търговската сделка, от френския президент Еманюел Макрон. Поставен под силен вътрешен политически натиск, той дълго време се опълчваше на ЕК. Не е изненадващо, че Франция се присъедини към Полша, Австрия, Ирландия и Унгария, за да гласува против Меркосур – без успех.

Бившият инвестиционен банкер може да е свободен търговец по душа, но добре знае, че вътрешно сделката се възприема като удар в гърба на изтощените фермери. Макрон направи смела последна атака, но всичко се провали.

Доналд Тръмп

В навечерието на американската мисия за залавяне на венецуелския лидер Николас Мадуро, сделката ЕС–Меркосур показва, че Европа разполага с достатъчно „мека сила“, за да работи конструктивно с партньори, ако умело я използва.

Тази сделка не е по вкуса на Тръмп, който действа чрез геополитически натиск. В същото време тя засилва позиции на неговите противници, включително бразилския президент и ръководител на Меркосур Лула да Силва.

Китай

Китай постоянно разширява износа си за Латинска Америка, особено за Бразилия, докато ЕС преговаряше за Меркосур. Сделката дава шанс на Европа да възвърне пазарен дял, особено в конкурентни сектори като автомобилостроенето, машиностроенето и авиацията. Сделката също така засилва позициите на ЕС в областта на директните инвестиции, където европейските компании все още изпреварват китайските.

Амазонската джунгла

За екосистемата на планетата Меркосур означава едно – повече пасища за добитък означават по-малко дървета в амазонските тропически гори. Сделката обаче включва задължителни мерки срещу незаконното обезлесяване и ангажимент към Парижкото климатично споразумение.

Image