Президенти, премиери и монарси от 80 държави изпращат папа Франциск в последния му път

Президенти, премиери и монарси от 80 държави изпращат папа Франциск в последния му път

Церемонията по погребението на 266-ия папа Франциск (Хорхе Марио Берголио) ще се състои днес във Ватикана, предадоха от пресслужбата на Светия престол. Заупокойната литургия ще бъде отслужена на площад Свети Петър.

След това ковчегът с тялото на понтифика, който почина на 21 април на 88-годишна възраст, ще бъде транспортиран до църквата „Дева Мария Велика“ (папската базилика „Санта Мария Маджоре“).

В продължение на три дни 250 000 души дойдоха в базиликата Свети Петър, за да се сбогуват с Франциск. Общо, според оценки на римските власти, които отговарят за гарантирането на сигурността, до половин милион души могат да се съберат във Ватикана за погребението. На площада ще присъстват 80 държавни и правителствени ръководители, сред които президентът на САЩ Доналд Тръмп и съпругата му Мелания, 10 короновани глави, сред които кралете на Белгия, Йордания, Испания, както и религиозни представители, включително Константинополския патриарх Вартоломей. Принц Уилям ще пристигне от Великобритания. Заради издадената заповед за арест на руския президент Владимир Путин от Международния съд в Хага Русия ще бъде представена от министъра на културата Олга Любимова, а ръководителят на отдела за външни църковни връзки Волоколамският митрополит Антоний ще представлява Руската православна църква, предаде ТАСС.

Според одобрения протокол на първия ред ще седнат президентът на Аржентина (родината на Берголио) Хавиер Милей и президентът на Италия Серджо Матарела. Най-многобройни са делегациите на Италия и Аржентина. Останалите високопоставени гости ще бъдат настанени в съответствие с азбучния ред на имената на страните, които представляват, уточниха от пресслужбата на Светия престол. Според предварителния списък Тръмп трябва да седи между президентите на Естония и Финландия, недалеч от президента на Франция, а председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и други лидери на ЕС ще бъдат на последния ред. Там се очаква да бъде настанен и украинският президент Володимир Зеленски.

Заупокойната литургия ще бъде ръководена от кардинал Джовани Батиста Ре, декан на Колегията на кардиналите. Предния ден беше извършен ритуалът по затваряне на ковчега.

Франциск, който взе папското си име от Франциск от Асизи, известен със своя аскетизъм, поддържаше скромен начин на живот, както като архиепископ на родния си Буенос Айрес, така и като глава на Римокатолическата църква. Той отказа папските апартаменти на Апостолическия дворец, оставайки да живее в апартамент във ватиканския хотел "Къщата на Санта Марта". Носеше обикновен нагръден кръст и сребърен рибарски пръстен (символ на папската власт), който принципно се изработва от по-скъпи материали. Франциск нареди да го поставят в обикновен дървен ковчег в папските му одежди и черните му износени обувки, които винаги носеше вместо червени кадифени чехли.

Неговият надгробен камък в църквата "Дева Мария Велика" също ще бъде прост. Ковчегът с тялото му ще бъде поставен под обикновена мраморна плоча с надпис "Франсис" на латински. Репродукция на неговия нагръден кръст ще виси в нишата отгоре. Франциск поиска да бъде погребан „в земята“, което означава погребан под нивото на земята, а не в стена, както е католическият обичай.

Франсис избра мястото на погребението си приживе. Църквата „Дева Мария Велика“, една от папските базилики в Рим, съхранява почитана икона на Дева Мария, за която се смята, че защитава и покровителства Рим. Самата църква е основана на мястото, посочено от Дева Мария във видение на папа Либерий през 4 век. Според легендата тя наредила да се построи храм, посветен на нея на мястото, където се случило чудото на 5 август, когато точно на това място завалял сняг в разгара на лятото.

Франсиск избра място за погребение в ниша между параклиса Павлин (в чест на Павел V, Боргезе, който е погребан там) и параклиса Сфорца. Изборът на Франциск е необичаен, тъй като повечето папи са избрали да бъдат погребани в базиликата Свети Петър. В случай на канонизация, както се случи с Йоан Павел II, тялото се пренася в горната част на катедралата.

Седем папи са погребани в Санта Мария Маджоре, един от които (Пий V, папство 1566-1572) е светец. Бенедикт X, първият, погребан в тази църква, е бил така нареченият антипапа в средата на 11 век. Има и такива, които не признаваха Франциск за папа, тъй като неговият предшественик Бенедикт XVI абдикира от престола и живя почти 10 години след това като папа емерит. Последното папско погребение в Санта Мария Маджоре - това на Климент IX - датира от втората половина на 17 век.

Image