Сиярто: Словакия, Унгария и Сърбия ще се справят с украинското изнудване

Сиярто: Словакия, Унгария и Сърбия ще се справят с украинското изнудване

Източник: EPA/БГНЕС


След като унгарската компания MOL финализира договора за придобиване на сръбската петролна компания NIS, петролните пазари на три държави без излаз на море - Словакия, Унгария и Сърбия - ще функционират координирано и тогава ние ще бъдем още по-устойчиви на политическо изнудване в украински стил. Разбира се, ще предоставим на MOL всякаква възможна подкрепа в това отношение.

Това написа във "Фейсбук" унгарският външен министър Петер Сиярто. 

Днес се споразумяхме със сръбския министър на енергетиката Дубравка Джедович да ускорим допълнително подготвителната работа за изграждането на унгарско-сръбския петролопровод, а новият транспортен маршрут значително ще подобри сигурността на доставките на петрол за нашите страни.

Унгария ще блокира всяко решение на Европейския съюз в подкрепа на Украйна. Това се закани унгарският премиер Виктор Орбан.

"Украинците знаят точно какво правят и защо", написа той във Фейсбук, като посочи, че Украйна иска "недостиг на гориво и цени на бензина от 1000 форинта", за да подкопае правителството му.

"Това няма да проработи", отсече Орбан и подчерта, че Унгария е попълнила резервите си. Той обаче предупреди: "Няма да гласуваме за никакво решение в Брюксел, което подкрепя Украйна, докато президентът Володимир Зеленски не се вразуми".

В отделно писмо до председателя на Европейския съвет Антониу Коща Орбан заяви, че "няма технически пречки" за възобновяване на преноса на петрол по нефтопровода "Дружба" и че е необходимо само "политическо решение от страна на Украйна". Той отбеляза, че "не е в позиция да подкрепи никакво решение, благоприятно за Украйна" след "енергийната извънредна ситуация в Унгария", след като Коща призова Будапеща да отблокира заема за подкрепа на Украйна в размер на 90 милиарда евро.

Будапеща заплаши да блокира заема в размер на 90 милиарда евро заради спор с Украйна относно нефтопровода "Дружба", свързващ Русия с Централна Европа, който Унгария твърди, че Киев отказва да експлоатира в опит да предизвика енергийна криза. Украйна пък твърди, че тръбопроводът е извън експлоатация поради руски удар./news.bg

Image