Близо 89 млн. лева ще глътне ремонтът на магистрала „Тракия“ край Стара Загора

17 Юли 2020 17:53

Агенция "Пътна инфраструктура" ще започне ремонт от автомагистрала "Тракия" между Чирпан и Стара Загора в платното в посока Бургас след 15 септември 2020 г. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова. Ремонтните дейности ще бъдат изпълнени без да се спира движението, уточни тя.

Изготвен е технологичен проект, който е съгласуван с Института по пътища и мостове. По експертна оценка индикативната стойност на ремонта на разширения участък ще бъде около 89 млн. лв., като 70 млн. лв. са за пътната част.

15 млн. лв. ще са за подмяна на ограничителните системи в участъка на средна разделителна ивица и банкет и 4 млн. за монтиране на пътни знаци в двете платна и полагане на хоризонтална маркировка. Средствата са осигурени, информира регионалният министър, допълни тя

По време на ремонтно-възстановителните дейности ще бъде въведена нова организация на движението.

Агенция "Пътна инфраструктура" работи и по съставяне на задание за изработване на идеен и технически проект за удвояване на габарита на обходния път на гр. Враца, за да поеме автомобилния поток след разширяването на пътя Видин-Ботевград. Ще бъде изградено второ платно с две ленти за движение и ще се реконструира съществуващия двулентов път.

Министър Аврамова заяви, че пътят Видин - Ботевград, част от който е обходният път на град Враца, е приоритетен инфраструктурен проект с национално и трансевропейско значение, тъй като ще осигури бърза и удобна връзка между автомагистралите "Хемус", "Тракия" и "Струма", както и с държавите по протежението на европейския коридор "Ориент/Източно Средиземноморие".

Относно финансовото състояние на "Водоснабдяване и канализация - Сливен" ООД министър Петя Аврамова съобщи, че към момента действително съществуват затруднения в дейността на дружеството, които са в резултат не винаги на управленски решения на настоящото ръководство, а по-скоро имат обективен характер и са натрупани с годините проблеми като: амортизирани водоснабдителни системи, свързаните с това високи загуби на вода, ниска степен на събираемост на вземанията и сезонните проблеми с качеството на питейната вода. От страна МРРБ се предприемат редица мерки за стабилизиране на състоянието на оператора.

В ход е процедура по преминаване на държавното участие от ВиК операторите към системата на МРРБ, включително и на "Водоснабдяване и канализация - Сливен" ООД, в управление на "Български ВиК Холдинг" ЕАД., което ще помогне за решаването на текущите финансови проблеми на дружеството, неговото оздравяване и възможност за ефективно функциониране, експлоатация и поддръжка на предоставената му публична В и К инфраструктура.