Георги Ангелов: България е една от малкото страни с плаващи лихви, оттук-нататък само ще растат

18 Апр 2024 11:57

България е на второ място в Европа по ръст в цените на имотите със скок от 10.1%. Пред нас са поляците с 13 на сто нарастване. Класацията продължава с Хърватия – 9.5%, Литва – 8.3%, Испания – 4.3%. Най-малък скокът в цените е бил в Нидерландия – 0.1 на сто.

"Ние много често се сравняваме със страни, в които има фиксирана лихва по ипотеката. Има държави, в които с каквото лихва вземеш кредита, такава ще ти е вноската 30 години. България е една от трите страни в Европа с почти плаваща лихва. Това е голям риск за човека, който си купува. Ние сме с Финландия и Литва. Това е традиция, която се е наложила тук. В САЩ е 100 процента фиксирана лихва. Има много държави, в които почти няма плаваща лихва. ", коментира икономистът от "Отворено общество" Георги Ангелов.

 

„Сега сме на най-ниските лихви в историята, което означава, че оттук нататък те само ще растат. Това е много коварно, защото сметката, която си правим, може да излезе крива”, предупреди още специалистът. "Разбира се, че човек трябва да има жилище, но не е хубаво да се дават рискови кредити", допълни той.

 

Наблюденията на пазара за недвижими имоти обаче са други. „През последните месеци виждаме, че банките са затегнали контрола при отпускането на кредити. Искат да има по-голямо самоучастие”, подчерта председателят на Националното сдружение "Недвижими имоти" (2018-2023 г.) Добромир Ганев.

 

По думите му сделките с кредитиране в София са около 50%, а в страната този процент е между 30 и 35. В провинцията голяма част от хората купуват имоти със спестявания, обясни експертът.

 

Main Menu