Политически реакции на предложението на Радев за референдум за еврото

Политически реакции на предложението на Радев за референдум за еврото

Президентът Румен Радев обяви, че ще внесе в Народното събрание предложение за провеждане на референдум относно приемането на еврото в България с въпроса: "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 г.?"Той направи това изявление по време на извънредно обръщение към нацията, излъчено в петък вечер.Първата светкавична реакция бе на неговия секретар на президента по правните въпроси.

Крум Зарков съобщи:

"В понеделник ще подам молба да бъда освободен от длъжността на секретар на президента по правните въпроси".

Делян Добрев от ГЕРБ се обяви категорично против -

"Ще гласувам ПРОТИВ свикването на Референдум за еврото без никакво колебание и колкото трябва, толкова пъти!!! Искам България в Европа, а не в Азия!", заяви той във Фейсбук.

Христо Гаджев също коментира предложението на президента така:

"От днес в България има две политически сили:
1. Проевропейската, водена от Борисов
2. Антиевропейската, водена от Радев".

"Всеки трябва да се определи", призовава Гаджев.

От „Продължаваме Промяната - Демократична България” пък реагираха остро.

„Мога да кажа само, че влизането в еврозоната е полезно за хората, за бизнеса и за България. Трябва да бъдем в центъра на Европа, за да сме защитени от турболенции. По най-бързия начин трябва да сме на масата, на която се взимат решения в Европа. Какво цели президентът - не знам. Парламентът не мога да предскажа какво ще направи, но позицията на ПП е ясна - бързо влизане в еврозоната”, подчерта Николай Денков, цитиран от NOVA.

„Ако попитате Путин какво иска в момента, той иска в България да има референдум за еврото, защото е ясно, че страната ни влиза в еврозоната. Единственото, което може ни спре, е референдум, в който да се случи това, което стана в Румъния. В социалните мрежи да има сериозна руска намеса и резултатът да бъде различен от правилния. България вече е приела да бъде в еврозоната и това се случи още през 2007 г., когато влязохме в ЕС. По договор с него имаме задължение да приемем еврото. Докладът на Еврокомисията ще бъде положителен и страната ни от 2026 г. ще стане част от еврозоната. Такъв референдум вече беше отхвърлен в НС”, заяви Ивайло Мирчев.

„Радев разчита през този референдум да се качи на популистката вълна и да обяви свой собствен политически проект. Не е добре бъдещето на България да се използва за индивидуален политически проект, на който и да е политик. Желанието на Кремъл е точно да има референдум и той да спре България към еврозоната”, допълни Мирчев.

"Продължаваме промяната ще направи всичко по силите си да влезем в Еврозоната на 1 януари, 2026! Няма да подкрепим този противоконституционен референдум!"

Това написа съпредседателят на ПП Кирил Петков в профила си във Фейсбук. "Сега вече може би нашите избиратели могат да си обяснят по добре нашите политически стъпки:
България нямаше да влезе в Еврозоната с правителство на Борисов само защото Европа беше загубила доверие в правителствата му заради корупцията през 2020!
България нямаше да влезе в Еврозоната с правителства на Радев - вече това е ясно, след този последен опит да се спре последната стъпка на интеграция към Европейския съюз от него!

Единственият начин България да е в Еврозоната беше да направим първото правителство и да изработим плана за влизане в Еврозоната, после да направим второто правителство и да върнем доверието на Европа в нас.

През цялото време да поддържаме дефицита под 3% и инфлацията ниска миналата година за да спазим критериите.

Продължаваме промяната с нашите колеги от Демократична България ще направим всичко възможно България да бъде част от сърцето на Европа. И пак да цитирам Левски: "да бъдем равни с другите европейски народи"!​​​​​​​​​​​​​​​​ Този завет на Левски, никой няма да ни го вземе!", пише още Петков. Реакция дойде и от профила си във Фейсбук на депутата от ПП-ДБ Елисавета Белобрадова.

"Помните ли… как ще помните. Всеки петък по първа програма на БНТ нямаше български новини, а руски, защото бяхме суверенна държава само на хартия. Този петък Радев върна тази традиция и народът слуша какво казва Москва през устата му", написа тя и допълва:

"Какво да се каже освен, че президентът обяви няколко неща:

1. Деветомайски анонс за това, че ще се бори със зъби и нокти България да не влезе в Еврозоната и да остане безкрайно уязвима на руското влияние.

2. Собственото си популистко позициониране на изолационист и агент на чужда държава през политическия си проект.

3. Човекът, който атакува директно правителството, в което БСП и ИТН са така или иначе разчекнати като жаби между желанието си да са във властта, желанието си да са добре с Русия, но и да са МАГА, но и да са в ЕС.

Седмици преди да дойде зелената светлина от ЕС за влизането ни в Еврозоната всички ще станем свидетели на истинската битка за европейската ни съдба", пише още Белобрадова.

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов написа във Фейсбук:

"Българският президент, макар и късно, се съобрази с призивите на Възраждане и настроенията на огромното мнозинство от българския народ и заяви, че ще внесе искането за свикване на референдум за запазване на българския лев. Ние, естествено, подкрепяме това!".

"Но веднага възниква въпроса - какво ще стане след като, или ако, парламентарното мнозинство на ГЕРБ, ДПС, БСП, ИТН, ППДБ и вероятно някои от малките пеевски патерици като Меч и Величие отхвърли референдума? Или ако забавят гласуването с месеци, както правят вече трети месец с нашено искане, за пореден път отложено на 7 май?", пита Костадинов.

"България се намира в безпрецедентна ситуация и ако някой от горните два негативни варианта се осъществи, Възраждане ще предложи на президента нестандартно, но изцяло съобразено с Конституцията решение. Защото преди две години беше осъществен държавен преврат с отхвърлянето на законовото искане на 604 000 българи и е време законността да бъде възстановена", заяви Костадинов.

Image