Румен Радев внася предложение в парламента за референдум за еврото

Румен Радев внася предложение в парламента за референдум за еврото

Президентът Румен Радев ще внесе в Народното събрание предложение за референдум за приемането на еврото в България.

Това той съобщи днес в извънредно обръщение към нацията.

"Внасям в Народното събрание предложение за произвеждане на национален референдум с въпроса: "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 г.?", заяви Радев.

"Скъпи сънародници, днес отбелязваме Деня на Обединена Европа, в чийто фундамент здраво са заложени демокрацията и свободната воля на гражданите. България, като пълноправен член на Европейския съюз, е изправена пред стратегическо решение - въвеждането на единната европейска валута", заяви Радев.

"След по-малко от месец ще бъде обявен извънредният доклад за готовността на България за еврозоната. В българското общество няма консенсус за нашата готовност, нито за датата на приемането. Противоречиви са оценките на всички нива на обществената пирамида - в политическата класа, в експертните среди и сред гражданите. Инфлацията, кризата на доверие в политическата класа, липсата на ясна организация и убедителни действия от управляващите за гарантиране на покупателната способност на гражданите и конкурентоспособността на българската икономика внасят напрежение в процесите около въвеждането на еврото”, смята Радев.

"Това, което най-много липсва обаче, е зачитането на базовите принципи на демокрацията при вземане на едно толкова важно решение. Институции с критично ниска легитимност вземат стратегическо решение за нашето общо бъдеще, без да се вслушват в мнението на гражданите. Като президент съм убеден, че въвеждането на единната европейска валута може и трябва да стане с убедителен национален консенсус. С вътрешното убеждение на хората, а не с пренебрежително незачитане на тяхната воля", подчерта Радев.

"Всеки български гражданин има правото да се произнесе за своите пари, за своето благосъстояние и бъдеще. Затова внасям в Народното събрание предложение за произвеждане на национален референдум с въпроса "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута – евро, през 2026 година?”. Референдумът ще бъде проба за демократичност на Народното събрание и ще покаже кой следва принципите на демокрацията и кой отказва на българите правото да определят своето бъдеще. Референдумът ще бъде оздравителен за българската демокрация. Той ще даде думата на хората и ще даде възможност да се чуят всички аргументи "за" и "против". Ще даде възможност и на политическата класа да възстанови диалога с избирателите и да се бори за тяхното доверие. Доверие, което загуби през последните години. Всенародното допитване ще върне към урните хиляди българи”, каза президентът.

Предложение за референдум за въвеждането на еврото в България вече беше отхвърлено от Народното събрание на 7 юли 2023 г. Инициативата беше на беше на "Възраждане", като за нея бяха събрани 400 000 подписа, а въпросът беше формулиран по следния начин: "Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена официална валута в България до 2043 година?".

Впоследствие "Възраждане" и "Има такъв народ" сезираха Конституционния съд. 11 от 12-те конституционни съдии подкрепиха решението на Народното събрание с мотива, че законът забранява с референдум да се решават въпроси, които са вече уредени в сключени от България международни договори, а такъв може да се проведе само преди ратификацията на тези договори.

На 25 февруари тази година управителят на БНБ Димитър Радев и министърът на финансите Теменужка Петкова подписаха съвместно писмо, съдържащо искане за изготвяне на извънредни конвергетни доклади за готовността на България да се присъедини към еврозоната, и го изпратиха до президента на Европейската централна банка Кристин Лагард и до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Очаква се докладите да бъдат готови на 4 юни. След това предстои разглеждане и оценка на констатациите от Европейската централна банка, Европейската комисия, Съвета по икономически и финансови въпроси, еврогрупата и Европейския парламент, преди да стане ясно, дали България е готова за въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г.

Image