“Получихме отговор от общинската администрация, относно състоянието и необходимостта от цялостна реконструкция и ремонт, на стълбите и рамките на подлезите, находящи се в централна градска част на територията на град Пловдив. Считаме, че този отговор заслужава нашия коментар, защото всичко се свежда до пожелателно мислене и едно добро намерение”, заяви от трибуната на Общински съвет Пловдив, общинският съветник от “Възраждане” Виолета Константинова.
От получения отговор става ясно, че подлезът„Баня старинна“/“Чифте баня“/, след възлагане от администрацията на район „Централен“ има изготвен и одобрен проект в техническа фаза, с издадено разрешение за строеж. Посочено е, че проектът предвижда реконструкция на подлеза, изграждане на 4 панорамни асансьора, изложбена зала и запазване на старата сладкарница. Ще бъдат запазени, реставрирани и експонирани мозайките на Йоан Левиев в подлеза. Таваните и стените ще бъдат боядисани в бяло и ярко осветени, подът ще е с гранитогрес, с положена върху него силиконова, тектилна настилка. Предвидено е обособяване на огледално пространство, в което да се провеждат изложби. Видеонаблюдение и жива охрана.
“Предвид гореизложеното, следва да отбележим, че този мащабен и значим проект към настоящия момент не е преминал към реална фаза на изпълнение, нито е налице ясно изразено намерение за такава. Така той остава единствено като добро пожелание – за съжаление, такова, което вече е свързано с немалки разходи, покрити с публични средства, предоставени от гражданите на град Пловдив”, подчерта Константинова.
В тази връзка, групата на „Възраждане“ в Общински съвет – Пловдив заявява своето намерение да настоява необходимите средства за реализирането на проекта да бъдат заложени в бюджета на град Пловдив за 2025 година. Конкретно, ще се настоява за включването на прогнозната стойност, посочена в официалния отговор – 5 617 347 лева – с цел практическа реализация на вече издаденото и подновено разрешение за строеж на подлеза при „Баня Старинна“.
“Ще приемем, че кметът подкрепя тази инициатива – дори и без публично изразена позиция – в случай че посочената сума бъде включена в представения за обществено обсъждане проектобюджет за 2025 година
За нас реализирането на този проект би било ясен сигнал, че бюджетът на град Пловдив започва да се управлява по по-целесъобразен и прозрачен начин – с фокус върху реалните нужди на всички граждани. За съжаление, по време на предходното управление често се наблюдаваше започване на инициативи с обществено значение, като подлеза при „Баня Старинна“, които така и не бяха довършени и не донесоха реални ползи за обществото. Надяваме се тази практика да бъде прекратена и настоящото ръководство да постави началото на последователна и отговорна политик”, каза още Константинова.