Рилски спортист е отново на финал

19 Май 2022 07:51

Рилски спортист стигна отново до финал в НБЛ. Самоковци спечелиха истинска гладиаторска битка в зала „Балканстрой“, като надвиха Спартак Плевен за трети път в полуфиналната серия. Рилски спечели серията с 3-0 след много трудно 77:76 при гостуването си и ще чака победителя от серията между Левски и Балкан.

Резултатът в полуфинала между „сини“ и „зелени“ е 1-2, като следващият мач е в София на 20 май от 19 ч. Евентуалният пети мач е на 23 май, като и двата двубоя са в програмата на Макс Спорт 2.

В Плевен Спартак започна много силно и поведе, но допусна обрат и връщане на Рилски спортист. Самоковци устискаха финалния щурм на своите домакини и да се класират за финала.

Спартак започна силно със серия от 8-0, дело на Николай Стоянов, Коча Йовович и Максим Корниенко. Рилски отвърна чрез Трей Портър, Брендън Браун, Алекс Симеонов и Мирослав Васов за 10:10. Надлъгването продължи преди Димитър Маринчешки и Николай Маринов да изведат домакините напред с 25:19 след 10 минути. През втория период самоковци с 9 безответни точки на Барет Бенсън, Алекс Симеонов и Деян Карамфилов обърнаха до 28:25. Николай Стоянов даде ново лидерство на домакините за 31:28, но Мирослав Васов и Коди Карлсън не сбъркаха за 32:31 в полза на Рилецо. Ивко Ивков и Николай Стоянов обаче отново намериха пътя към коша за 39:33. Брендън Браун и Коди Карлсън доближиха гостите до 39:42.

След паузата равенството преобладаваше на таблото, но Павлин Иванов с далечен снаряд направи 57:56 в полза на вицешампионите. Димитър Маринчешки обаче бе точен за 58:57 за Спартак в края на третата четвърт. През последната част Рилски направи нова серия от 9-2, за да излезе отново напред, този път с 66:60. Ивко Ивков пък намали за 69:71. Алекс Симеонов бе безпощаден зад дъгата за 75:69 за носителя на Купата на България. Николай Стоянов даде нов шанс на Спартак след 74:75, но от другата страна Коди Карлсън не сбърка от фаул линията за 77:74. Максим Корниенко вкара 2 секунди преди сирената и това бе всичко.

Брендън Браун бе най-резултатен за победителите със 17 точки и 6 асистенции. Отлично включване от пейката направи Коуди Карлсън, който завърши с 13 точки и 8 борби. По 11 точки нанизаха Алекс Симеонов (9 борби) и Павлин Иванов, а с 10 завърши Трей Портър.

Играчите на Спартак бяха безгрешни от линията за наказателен удар. Най-резултатен бе Николай Стоянов с 22 точки, 16 наниза Димитър Маринчешки, а 10 – Николай Маринов. Коча Йовович завърши с 9 точки, 6 борби и 9 асистенции. В игра за Спартак Плевен не се появи Мартин Маринов, който е с контузия.